Szukaj nas na:
Nasza grupa na last.fm My na Myspace My na Naszej Klasie

8 września 2008

Dubstep Things: Vex'd – Bombardment of SaturnPoczątki są zawsze fascynujące, jeśli je dobrze przemyśleć. Fau rozpoczął opisywanie swojej wizji dubstepu od szeroko pojętego tła. Dla odmiany i kontrastu, a także by wzbudzić komentarze i próby wyrzucenia mnie z ekipy za zbytni minimalizm i rozdrabnianie, skupię się na wydawnictwie mikroskopijnym w stosunku do „The roots of dubstep”. Panie, panowie: brytyjski duet Vex'd i ich dwa utwory zebrane w singlu „Bombardment of Saturn”!


Dlaczego zamiast przybliżać podstawy czy historię dubstepu skupiam się na, dla większości zupełnie nieznanej, konkretnej grupie? Odpowiedź jest prosta – te dwa siedmiominutowe utwory zawierają w sobie esencję tej muzyki. Nie myślcie, że tytuł jest chwytem marketingowym – to, co w dubstepie najważniejsze, czyli przestrzeń, rytmika i charakterystyczny bas jest tutaj w postaci czystego kondensatu niszczącego mózg, wprowadzającego w trans i zapomnienie. Przesada? Proponuję test: Ty kontra subwoofer, głośniki i gałka volume przynajmniej do ¾ zakresu. Wystarczy Youtube.. .


Pięć minut dla historii – Vex'd to duet pochodzący prosto z serca dubstepu – Londynu. Jamie i Roly to dwóch kumpli ze szkoły, którzy stwierdzili, że techno i IDM to za mało, a możliwości tkwiące w w rytmicznych basach i przestrzennych perkusjach są ogromne i grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Mają na swoim koncie genialny podwójny album „Degenerate” z 2006 roku, do tego cztery single i kilka gościnnych występów na składankach. Wydaje ich słynna wytwórnia Planet Mu Records (http://www.planet-mu.com , wydają m.in. Bengę, Boxcuttera, MRK1, Venetian Snares), ale co ciekawe, zostali zauważeni na scenie jeszcze przed nawiązaniem współpracy, wydając własnym sumptem utwory „Lion” i „Pop pop”. Jak utrzymuje ich oficjalna historia, album „Degenerate” jest jednym z najlepiej sprzedających się wydawnictw dubstepowych w historii (tak, całej kilkuletniej historii tej muzyki). Vex'd są wymieniani jako inspiracja przez wielu artystów, w tym takich gigantów jak Psychonaught czy Rusko.


Do dzieła. Wejdź do kosmicznego świata Vex'd. Zamknij oczy i zobacz kosmos, powoli powiększającą się planetę z pierścieniami i nadlatujące świetlne pociski WOBBLE BASU. Enjoy.

4 Comments:

pinked said...

kosmicznie.fakt

zero said...

nic dla mnie:(

Fubu said...

na początek chciałem wyrazić swoją radość z obecności Tele: "Siewka ziomuś" :)

kosmiczny, ciekawy intrygujący i nie łatwy wbrew pozorom utwór. Intrygujący a co za tym idzie wciągający. Mi się podoba i chyba dziś zaczne jakiś dig w poszukiwaniu dubstepów. Elo Dub!

Sibe said...

Dobry dubstep zawsze spoko. Witam Tele :)